Μεγάλο διπλό στο Άργος οι γυναίκες του Ακρίτα

Σπουδαίο διπλό, με 3-1 σετ, πέτυχε ο Α.Ο. Ακρίτας μέσα στο Άργος απέναντι στον Γ.Σ. Άργους σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν.

Η καλαματιανή ομάδα έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη που τόσο χρειαζόταν ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ενώ ταυτόχρονα απομακρύνθηκε από τις δύο τελευταίες θέσεις οι οποίες υπό προϋποθέσεις οδηγούν στην πιο κάτω κατηγορία.

Μεγάλη "μάχη" έγινε στο πρώτο σετ, με τον τοπικό σύλλογο να το κατακτά οριακά. Στο επόμενο ο Ακρίτας επέβαλε τον ρυθμό του ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ στο τρίτο αν και βρέθηκε πίσω με 17-10 κατάφερε, με μία αντεπίθεση διαρκείας, να το γυρίσει παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Όπως συμβαίνει πάντα μετά από μια μεγάλη ανατροπή ήταν θέμα χρόνου στη συνέχεια να έρθουν η καθαρή νίκη και οι τρεις βαθμοί.

Επόμενος αντίπαλος ο φιλόδοξος Ερυθρός Αστέρας Πατρών, αυτή τη φορά στην Καλαμάτα την ερχόμενη Κυριακή. Πριν το ματς αυτό και συγκεκριμένα αύριο Τετάρτη (6/2) στις 9 μμ οι γυναίκες του Ακρίτα κόβουν την πίτα στο «Il Camino».

Τα σετ

1 29’ 28-26

2 28’ 20-25

3 28’ 23-25

4 21’ 13-25

Γ.Σ. ΑΡΓΟΥΣ : Μπαλακανάκη, Αντότσι, Κλάδη-Παναγάρη, Θεοδώρου, Κουμούτση, Γρίβα (c), Μαστοράκη (λ), Καρκούλη, Κότσιφα, Ντούλια, Πασιά Ε., Πάσιά Κ., Ρόκιζα, Σελλή

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης ): Πανταζοπούλου Νάνσυ, Χειλαδάκη Κέλλυ, Ορφανέα Αφροδίτη (c), Βαμβακούση Όλγα, Μαθιουδάκη Νίκη, Μπότη Καλλιρόη, Λίκα Αγγελική (λ), Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Μπεσή Εβελίνα, Μπότη Θεοδώρα, Ιωαννίδη Χριστίνα, Βυζά Αναστασία, Βρυώνη Κατερίνα