Καλαμάτα ‘80- Απόλλωνας 3-0: Ναι, αυτή είναι ομάδα! (φωτο)

Από το ναδίρ στο ζενίθ, από την αναπάντεχη ήττα στον θρίαμβο. Η Καλαμάτα ‘80 πέτυχε την απόλυτη ανατροπή συναισθημάτων μέσα σε λίγα 24ωρα καθώς μετά το σοκ της ήττας από τον Μίλωνα για το πρωτάθλημα, το προηγούμενο Σάββατο, πήρε πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, νικώντας 3-0 τον Απόλλωνα Αθηνών το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό της Παραλίας!

Η ολική επαναφορά για το συγκρότημα του Γιώργου Κουλιέρη δεν ήρθε τυχαία καθώς πέρα από την γενικότερα καλή εμφάνιση όλων, η παρουσία του Μιχάλη Ζαχαρόπουλου αποδεικνύεται καταλυτική για τους "λύκους". Αξιόπιστη λύση στην επίθεση, ήρεμος και ικανός να εμπνεύσει όλη την ομάδα, ο 38χρονος διαγώνιος μεταμόρφωσε την Καλαμάτα ‘80 η οποία απέναντι σε μια από τις ομάδες που θεωρούνται φαβορί στον άλλο όμιλο, έδειξε μεγάλες δυνατότητες.

Η καλαματιανή ομάδα μπήκε στο πρώτο σετ αποφασισμένη από την αρχή, πήρε κεφάλι στο σκορ και κρατώντας μια σταθερή διαφορά 4-5 πόντων το πήρε με 25-21.

Στο 2ο σετ ήρθε η αντίδραση από την ομάδα του Τάσου Κουμπλή που με σερβίς του Τσαλικιάν έκανε σερί 0-5 μετατρέποντας το 9-6 σε 6-11 αλλά η Καλαμάτα 80 με προσπάθειες των Ζαχαρόπουλου, Ντάκουρη, ισοφάρισε στο 16-16 και πέρασε μπροστά με 19-17.
Ο Απόλλωνας δεν τα παράτησε, έκανε δικό του σερί 0-3 και προσπέρασε 19-20 αλλά στην συνέχεια Μάνα και Ζαχαρόπουλος σε διπλό μπλοκ έφεραν το ματς στο 20-20.
Οι ομάδες πήγαν πόντο- πόντο μέχρι το 24-24 αλλά δυο επιθέσεις από Μανιατέα και Ντάκουρη έφεραν το 26-24 και το 2-0.

Το 3ο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς μετά το 5-5 η Καλαμάτα ‘80 πάτησε γκάζι, έκανε σερί 7-0 για το 14-6 και τελείωσε το σετ με 25-16.

Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-16

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: Μανιατέας, Μπεσσής, Αποστολόπουλος, Κακαλέτρης, Μάνα, Μπουσούνης, Κωτσάκης, Ζαχαρόπουλος, Ντάκουρης, Λουκάς, Εξαρχέας
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ: Μανιάτης, Γεωργίου, Αμαριανάκης, Κατσαούνης, Τσαλικιάν, Φραγκιαδάκης, Σαμαντάς, Λένας. Λαμπρινός , Σασάτη