Μπάμπης Παπακωνσταντίνου

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ακριβώς όπως και στο αντίστοιχο περσινό ματς, η Καλαμάτα ‘80 ηττήθηκε με 3-1 σετ στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ για την 7η αγωνιστική της Α2 ανδρών.

Το έργο των “λύκων” απέναντι σε μια από τις πιο ισχυρές ομάδες της κατηγορίας ήταν εκ προοιμίου δύσκολο και έγινε δυσκολότερο εξαιτίας των απουσιών.

Η καλαματιανή ομάδα έχασε το δυο πρώτα σετ, επέστρεψε στο τρίτο αλλά η ποιότητα του ΟΦΗ δεν άφησε περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Τα σετ: 25- 20, 25-11, 22-25, 25-22

Η Καλαμάτα ‘80 θα κλείσει την χρονιά φιλοξενώντας τον Απόλλωνα Πάτρας στις 23/12 (18:00) στην Παραλία.

Τρεις φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι φέτος Απόλλωνας και Πάμισος, ισάριθμες ισοπαλίες και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 1-1, έχουν φέρει!

Όπως συνέβη στο μεταξύ τους φιλικό τον Αύγουστο αλλά και τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας, οι δυο αντίπαλοι δεν έλυσαν... τις διαφορές τους ούτε στο ματς της 12ης αγωνιστικής στην Α' κατηγορία και το μόνο που διαφοροποιήθηκε ήταν η σειρά των γκολ καθώς ο Πάμισος ήταν αυτός ο οποίος προηγήθηκε με τον Ηλιόπουλο και ο Απόλλωνας έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκελγκέρια.

Ωφελημένος από την κόντρα των δυο, η οποία θα έχει συνέχεια την ερχόμενη Τετάρτη στην Μεσσήνη με τον επαναληπτικό του Κυπέλλου, ήταν ο δεύτερος της βαθμολογίας Πανθουριακός που με την νίκη του στην Σπερχογεία πλησίασε τους νησιώτες στους δυο πόντους.

Η βροχή που έπεφτε ασταμάτητα στο “Γ. Λουκαρέας” δεν εμπόδισε τις δυο ομάδες να φανερώσουν δείγματα της ποιότητας που διαθέτουν ενώ από το ντέρμπι δεν έλειψαν και οι στιγμές έντασης αλλά και οι διαμαρτυρίες, κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Οι Νησιώτες αποχώρησαν με παράπονα για την ακύρωση δυο τερμάτων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σε υποδείξεις οφσάιντ του β’ βοηθού, Κομπιλίρη, ενώ στο τέλος δεν αποφεύχθηκαν και ορισμένες αντεγκλήσεις οι οποίες ωστόσο δεν είχαν συνέχεια.

Φουριόζος ο Πάμισος

Ο Πάμισος μπήκε στο ματς με το... μάτι να γυαλίζει και στα πρώτα 15’ υπήρχε μόνο αυτός στο γήπεδο. Στο 4-2-1-3 του Μαντζούνη, ο Ηλιόπουλος βρέθηκε πίσω από την επιθετική τριπλέτα των Μπίσα, Λαθύρη και Κάνιστρα και οι επιθέσεις στην περιοχή του Τσιγάρου γίνονταν κατά κύματα.

Η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 2ο λεπτό όταν ο Λαθύρης μπήκε από δεξιά και έκανε το σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Τσιγάρος, ενώ στο 9’ ήρθε το 0-1.

Ο Αριστομενόπουλος από δεξιά έκοψε την μπάλα η οποία έφτασε στον Ηλιόπουλο που από το ημικύκλιο της περιοχής έπιασε συρτό σουτ και νίκησε τον Τσιγάρο (βρήκε την μπάλα), ανοίγοντας το σκορ.

Οι πράσινοι συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση, κυρίως από τα δεξιά με τον Λαθύρη ο οποίος στο 14’ βρήκε ωραία τον Μπίσα στο δεύτερο δοκάρι αλλά αυτός από κοντά έχασε μοναδική ευκαιρία πλασάροντας άουτ.

Ο Απόλλωνας, ο οποίος έδειξε να αιφνιδιάζεται στο ξεκίνημα, άρχισε σιγά-σιγά να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και με τον Κουντάνη να παίρνει πρωτοβουλίες δημιουργικά και τον Γκελγκέρια να βρίσκει χώρους, παρουσιάστηκε πιο ουσιαστικός και άρχισε να απειλεί.

Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε στο 20’ όταν από κάθετη του Μανωλοπούλου, ο Αλεξόπουλος έκανε το σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος.

Στο 22’ ο Διονυσόπουλος είχε νέο σουτ άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε σουτ του Λαθύρη μετά από ατομική προσπάθεια, στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Ο Απόλλωνας κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους και αφού στο 39’ είχε σουτ του Μανωλοπούλου το οποίο έδιωξε στην γραμμή ο Καραγιάννης, έφτασε στην ισοφάριση στο 44ο λεπτό.

Ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Γκελγκέρια πηδώντας ψηλότερα απ' όλους έπιασε δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αντωνόπουλου για το 1-1.

Ίδιο σκηνικό και φωνές

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου επαναλήφθηκε η εικόνα των πρώτων λεπτών με τον Πάμισο να μπαίνει πιο δυνατά και να κλείνει στα καρέ του τον Απόλλωνα.

Στο 49’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ που σημείωσε ο Μπίσα (υπόδειξη του Κομπιλίρη την οποία άργησε να αντιληφθεί ο Ψηλοπαναγιώτης και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν), ενώ το ίδιο έγινε και έξι λεπτά αργότερα, στο 55’ όταν ο Λαθύρης έβγαλε στον Κάνιστρα ο οποίος σκόραρε αλλά και πάλι ο Κομπιλίρης έμεινε ακίνητος στη θέση του με το σημαιάκι σηκωμένο.

Ο Μαντζούνης αντέδρασε στην απόφαση του Ψηλοπαναγιώτη και μπήκε μέσα στο γήπεδο διαμαρτυρόμενος με αποτέλεσμα ο διαιτητής να τον αποβάλλει.

Η αναστάτωση η οποία προκλήθηκε και οι διαμαρτυρίες τελικά φάνηκε να αποπροσανατολίζουν από το στόχο τους πράσινους και ο Απόλλωνος άρχισε σιγά-σιγά και πάλι να απειλεί για την ανατροπή.

Η μεγαλύτερη του φάση ήρθε στο 60’ όταν από κόρνερ του Μανωλοπούλου ο Αλεξόπουλος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Αντωνοπούλου!

Η απάντηση από τους πράσινους ήρθε στο 65’ όταν ο Αριστομενόπουλος από δεξιά έβγαλε στο Λαθύρη και ο τελευταίος έπιασε συρτό διαγώνιο σουτ με την μπάλα να “γλύφει” το δοκάρι του Τσιγάρου.

Στο 72’ ο Απόλλωνας βγήκε στην κόντρα με τρεις απέναντι σε δυο αμυντικούς αλλά ο Κακκαλής καθυστέρησε να σπάσει την μπάλα και ο Μπαστακός επενέβη αποφασιστικά και έκλεψε. Στην αντεπίθεση μάλιστα ο Πάμισος είχε σουτ άουτ του Μπίσα από καλή θέση.

Στο 79’ ο Πάμισος απείλησε εκ νέου με κεφαλιά του Ηλιόπουλου έπειτα από σέντρα του Βέλλη ενώ η κορυφαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 92’ όταν ο Κατσαρός έβγαλε σέντρα και ο Σταματελόπουλος, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή, έπιασε πλασέ στην κίνηση αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιγάρου.

Απόλλωνας: Τσιγάρος, Κακκαλής, Παυλάκος, Λαγωνικάκος, Περιβολάρης, Κουντάνης (86’ λ. τρ. Παπαδέας), Διονυσόπουλος (46’ Τσουλάκος), Στραβάκος (80’ Πανταζής), Αλεξόπουλος, Μανωλόπουλος, Γκελγκέρια

Πάμισος: Αντωνόπουλος, Αριστομενόπουλος, (90’ Κατσαρός), Βέλλης (80’ Σταματελόπουλος), Μπαστακός, Μπερερής, Μωράκης, Λαθύρης, Καραγιάννης (71’ Κατσιβαρδέας), Κάνιστρας (75’ λ. τρ. Καραπετιάν), Ηλιόπουλος, Μπίσα

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου (16/12) στα τοπικά πρωταθλήματα Μεσσηνίας, έχουν ως εξής:

Καλλιθέα - Δαναός 5-1

Με γεμάτες μπαταρίες μετά το ρεπό, ο Μεσσηνιακός ξεκινά το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό της Παραλίας την προσπάθεια στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος βόλει της Α2.

Οι πράσινες επιστρέφουν στην δράση με ένα μεγάλο ντέρμπι καθώς απέναντί τους θα βρεθεί η δεύτερη της βαθμολογίας, Άρτεμις.

Η ομάδα του Κορυδαλλού είναι η μια από τις δυο που κατάφεραν να νικήσουν τον Μεσσηνιακό στον πρώτο γύρο και βρίσκεται σταθερά στο κυνήγι των Αμαζόνων και της πρωτιάς. Ο Μεσσηνιακός ωστόσο στην καλή του μέρα είναι ικανός να καταβάλει οποιονδήποτε αντίπαλο και αυτό φιλοδοξεί να πετύχει στην αυλαία του δεύτερου γύρου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 16/12 Α΄ Ηλιούπολης 17.30 Ηλιούπολη - Ένωση Βύρωνα (Μόσχος-Μόσιαλος)

Σάββατο 16/12 Ρεθύμνου 18.00 ΟΠ Ρεθύμνου - ΑΟ Κύδων (Κανακάκης-Πετακάκη)

Σάββατο 16/12 Παραλίας 18.00 Μεσσηνιακός - ΑΓΣ Άρτεμις (Χανδρινός-Καραγιαννόπουλος)

Κυριακή 17/12 Γ. Γαλανόπουλος 17.00 Ποσειδών Λουτρ. - ΑΕ Αγ. Παρασκευής (Κτενάς-Κουγιάς)

Παρασκευή, 15 Δεκέμβριος 2017 23:11

Καλαμάτα '80: Με απουσίες στη... φωλιά του ΟΦΗ

Αποστολή χωρίς άγχος και για την καλύτερη δυνατή εμφάνιση θα κάνει στην Κρήτη η ομάδα βόλεϊ της Καλαμάτα ‘80.

Απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του ΟΦΗ, οι “λύκοι” θα επιδιώξουν να κάνουν ένα καλό παιχνίδι γνωρίζοντας εκ των προτέρων πως η αποστολή τους είναι εξαιρετικά δύσκολη. Το γεγονός μάλιστα πως ταξιδεύουν χωρίς τους Ντάκουρη, Εξαρχέα στην αποστολή, την κάνει ακόμη δυσκολότερη.

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στην Α2 ανδρών έχει ως εξής:

Σάββατο 16/12 Βαρδινογιάννειο 16.00 ΟΦΗ - Καλαμάτα 80 (Καραπουλάκης-Κόκκας)

Σάββατο 16/12 ΕΑΚ Χανίων 17.00 ΣΦΠ Χανίων - Πανερυθραϊκός (Αγγελίδης-Γιαννόπουλος)

Σάββατο 16/12 Απόλλων 18.00 ΓΣ Απόλλων - ΑΕΠ Ολυμπιάς (Μάλφας-Παγκοζίδης)

Σάββατο 16/12 Κάντζας 20.00 ΑΟ Παλλήνη - Πανιώνιος (Μιχαήλογλου-Βλάχος)

Κυριακή 17/12 Απόλλων Πάτρας 20.00 ΑΣΠ Απόλλων - ΑΣ Κέρκης (Γκόλφης-Γλωσίδης)

Στην Σπάρτη θ’ ανοίξει το Σάββατο (16/12) η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στην Football League. Οι Λάκωνες του Θωμά Γράφα υποδέχονται τον Πανσερραϊκό στις 3:00 μμ στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, με τις δυο ομάδες να χωρίζει ένας βαθμός.

Η Σπάρτη βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με έντεκα βαθμούς, ενώ ο Πανσερραϊκός ακολουθεί 8ος με δέκα.

Την αποστολή της Σπάρτης αποτελούν οι: Γιακουμής, Μακρυωνίτης, Βοσνακίδης, Γραικός, Ζουλιώτης, Ντοράγκι, Κωστάκης, Μπελης, Μπαρέτας, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Παναγιώτου, Ράνος, Σάββα, Τριανταφυλλάκος, Τσομότζι, Φουρτάδο, Ράντι, Γουάρντεν.