Νίκος Μπαλόπουλος

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τα πρώτα φιλικά προετοιμασίας έδωσε, το τριήμερο 12-14 Οκτωβρίου στην Αθήνα, η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Καλαμάτα 80 που σταδιακά ανεβάζει ρυθμούς μπαίνοντας στο βασικό στάδιο.

Την Παρασκευή ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Μίλωνα, παίζοντας με σύνθεση ανάγκης καθώς έλειψαν οι Ντάκουρης, Χανδρινός Σπύρος και Άρης ενώ ο Καπίρης είχε μικροπρόβλημα τραυματισμού, το Σάββατο παίχτηκαν 4 σετ με τη Δραπετσώνα και αναδείχθηκε ισόπαλη με 2 - 2 σετ και την Κυριακή επικράτησε επί των Νέων Βύρωνα με 1-3 σετ.

Με περισσότερους από 130 αθλητές συμμετείχε το Τμήμα Στίβου του Μεσσηνιακού στην διοργάνωση Navarino Challenge που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14 Οκτωβρίου στις εγκαταστάσεις της Costa Navarino.

Ο Μεσσηνιακός εκπροσωπήθηκε στην συντριπτική του πλειοψηφία από αθλητές/ αθλήτριες των Ακαδημιών, οι οποίοι συμμετείχαν σε ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες. Αρχικά έλαβαν μέρος στις δραστηριότητες του Kids Athletics που διεξήχθησαν υπό την επίβλεψη του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στίβου Περικλή Ιακωβάκη αλλά και αρκετών προπονητών του Τμήματος Στίβου του Μεσσηνιακού.

Επιπρόσθετα, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με έναν θρύλο του παγκοσμίου μπάσκετ, τον Παναγιώτη Γιαννάκη (στην φωτογραφία μαζί με τον Ιακωβάκη και την προπονητική ομάδα του Μεσσηνιακού).

Στην συνέχεια οι αθλητές του Τμήματος Στίβου έλαβαν μέρος στον ανώμαλο δρόμο ενός χιλιομέτρου. Μαζί με αυτούς συμμετείχαν στο συγκεκριμένο αγώνισμα και οι αθλητές με τυφλότητα του Τμήματος Στίβου Διαφοροζώ Γιάννης Χαραλαμπόπουλος, Γεωργία Παπαδέα και Βαγγέλης Τσιλίκας με τους συνοδούς/ προπονητές τους Παναγιώτη Κάβδα, Ελένη Θεοδωρακοπούλου και Ελένη Χαντζή. Ήταν ένα δυναμικό ξεκίνημα στην αγωνιστική δράση για τους αθλητές του Διαφοροζώ μετά την εξαιρετικά επιτυχημένη παρουσία τους στις κορυφαίες διοργανώσεις του περασμένου καλοκαιριού, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και τα «Παπαφλέσσεια».

Ήταν μια ποιοτική δραστηριότητα για το Τμήμα Στίβου η οποία επαναλαμβάνεται σε περιοδική βάση τα τελευταία χρόνια. Για την μεταφορά των 130 περίπου αθλητών αλλά και των πολυάριθμων γονέων που ακολούθησαν την αποστολή, χρειάστηκαν 3 λεωφορεία και 30 ΙΧ αυτοκίνητα. Συνοδοί των παιδιών, εκτός των προαναφερθέντων προπονητών, ήταν οι Γιάννης Καλυβιώτης, Γιάννα Κοστρίβα, Χαρά Χιουρέα καθώς επίσης και το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ Δημήτρης Πουλόπουλος.

Πρεμιέρα στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις είχαμε το Σαββατοκύριακο για το τμήμα βόλεϊ του ΑΟ ΑΚΡΙΤΑ. Την αρχή λοιπόν έκαναν οι νεάνιδες με δύο εντός έδρας δυνατά παιχνίδια μέσα σε διάστημα δύο ημερών.

Το Σάββατο αντιμετώπισαν τον Ν.Ο.Κ. σε ένα πολύ όμορφο αγώνα που οδηγήθηκε στο tie-break, είχε διάρκεια σχεδόν δυόμιση ώρες και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος. Οι τυπικά φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-2, στη συνέχεια όμως οι αθλήτριες του Ακρίτα βγάζοντας πάθος και ανεβάζοντας την απόδοσή τους, ισοφάρισαν και λίγο έλειψε να γυρίσουν το παιχνίδι το οποίο τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ των αθλητριών του ΝΟΚ (12-15).

Τη Κυριακή αγωνίστηκαν με τον ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟ Γ.Σ. Το κακό ξεκίνημα στις αρχές των δύο πρώτων σετ έφερε σε θέση οδηγού την λακωνική ομάδα. Στο τέλος η υπερπροσπάθεια από τον μαραθώνιο της προηγούμενης ημέρας έπαιξε τον ρόλο της με το σκορ να διαμορφώνεται στο 0-3. Συνέχεια σε δύο εβδομάδες αντιμετωπίζοντας στη Μεσσήνη με τον τοπικό Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ στο τέλος του πρώτου γύρου.

Τα σετ Διάρκεια Αποτέλεσμα (ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ-ΝΟΚ)

Σημειωτής: Μουράτη Κερασία

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Τασιοπούλου Βιβή): Βαμβακούση Όλγα (c), Μπουζέα Ιωάννα, Μενούνου Δήμητρα, Ιωαννίδη Χριστίνα, Βρυώνη Κατερίνα, Γεωργιοπούλου Τίνα, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Αβτζή Λυδία, Θεοδωρακοπούλου Χαρά, Κακριδώνη Θεοδώρα, Αδαμοπούλου Κων/να, Καπλάνη Σταυρούλα, Κατσαράκη Μαρία (λ), Ταφίλη Άρση

Ν.Ο.Κ.(Καθάρειος Δ.): Αθανασοπούλου, Τσεκούρα, Σακελλαρίου, Αραπάκη, Νικολιτσέα (c), Καρακύκλα, Νικολοπούλου (λ), Αγγελοπούλου (λ), Γαλανοπούλου, Ζαφειροπούλου, Μπακούρου, Μπιρμπίλη, Παναγούλια, Πανταζή

Τα σετ Διάρκεια Αποτέλεσμα (ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ-ΣΓΣ)

1 22' 17-25

2 25' 19-25

3 20' 14-25

Α' Διαιτητής: Χανδρινός Παναγιώτης

Σημειωτής: Βλαχούλη Όλγα

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Τασιοπούλου Βιβή): Βαμβακούση Όλγα (c), Μπουζέα Ιωάννα, Αδαμοπούλου Κων/να, Ιωαννίδη Χριστίνα, Βρυώνη Κατερίνα, Γεωργιοπούλου Τίνα, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Μπάκα Μελίνα, Θεοδωρακοπούλου Χαρά, Κακριδώνη Θεοδώρα, Μενούνου Δήμητρα, Καπλάνη Σταυρούλα, Κατσαράκη Μαρία (λ), Μπαστακού Σταυρούλα

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ. (Κωνσταντόπουλος Μ.): Βενιζέλου, Θεοφιλάκου, Κουτσοβίτη, Αθανασοπούλου, Τσεμπέλη (c), Πετράκου (λ), Βλαχοκωνσταντή (λ), Ρηγάκου, Φουντούκη, Στρατή, Πλειώτα, Παπασπυριδάκου, Καπετανέα

Ισόπαλοι, με σκορ 1-1, αναδείχθηκαν Κυπαρισσία και Ολυμπιακός Καλαμάτας. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη νίκη μέχρι το 93’ όμως ο νεαρός Νίκος Μάλαμας χάρισε στην ομάδα του τον υπερπολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 5’ ο Χρονόπουλος, με σουτ, έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Ωστόσο ήταν ο Ολυμπιακός που με την έναρξη του ματς χτύπησε «καμπανάκι» καθώς στο 1’ ο Αναγνωστόπουλος έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, αφού πίεσε αρκετά στην επανάληψη (στο 45’ ο Αλεξανδρόπουλος δεν βρήκε από κοντά δίχτυα ενώ το τέρμα του Γιαννουκάκη στο 72' ακυρώθηκε ύστερα από υπόδειξη του βοηθού που έκρινε ότι στη σέντρα του Μάλαμα η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή) και συγκεκριμένα στο 93’ με σουτ του νεαρού Νίκου Μάλαμα, ύστερα από σέντρα του Κώστα Μάλαμα και φάση διαρκείας στα καρέ του Δασκαλόπουλου

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Δασκαλόπουλος, Ανδρουτσής, Ζαφείρης, Αριδάς, Μιτρόφ, Μπακόπουλος, Νικολόπουλος, Χρονόπουλος (65’ Μπαλτζής), Θεοχαρόπουλος (80’ Δημητρακάκης), Αντωνόπουλος (85’ Ντέντα), Σπυρόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Αντωνόπουλος, Βέλμαχος (70’ Γιαννουκάκης), Σταυρόπουλος, Γαβράς, Κολιός, Σκιάς, Ζέππος, Κ. Μάλαμας, Αλεξανδρόπουλος, Μπαζάνης, Αναγνωστόπουλος (77’ Ν. Μάλαμας).

«Τρελό» ματς έγινε στη Σπερχογεία εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη, με το εντυπωσιακό 4-4, κόντρα στον Τέλο Άγρα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που είχαν κάποιες απουσίες όπως για παράδειγμα του Πάρη Καλλιντέρη, καθώς μόλις στο 2’ ο Καραγιάννης με πλασέ έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι, που ήταν και πάλι μαχητικότατοι, έφεραν το ματς στα ίσια άμεσα και συγκεκριμένα στο 5’ με τον Βέλλη που πέτυχε το 1-1.

Στο 10’ ο Γεωργιόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον νεαρό πορτιέρο της Σπερχογείας Γιώργο Οικονομόπουλο και ο Μπολούν το εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το 1-2 όμως ο Καραγιάννης με σουτ ισοφάρισε σε 2-2 στο 26’. Το ημίχρονο βρήκε τον Άγρα να προηγείται εκ νέου καθώς στο 44’ ο σπουδαίος Θανάσης Γεωργιόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον Λαγωνικάκο και ο Αλεβίζος πέτυχε το 2-3.

Με γκολ ξεκίνησαν και το 2ο μέρος οι παίκτες του Κώστα Στυλιανόπουλου. Συγκεκριμένα στο 52’ ο Βασίλης Αλεβίζος έγραψε το 2-4 δείχνοντας να «καθαρίζει» το ματς για την ομάδα του. Οι φωνές του Γιώργου Καλόμαλου έπιασαν, έστω και καθυστερημένα, τόπο αφού η Σπερχογεία πέτυχε δυο τέρματα γλυτώνοντας από την ήττα.

Στο 56’ και πάλι ο ανεβασμένος Παναγιώτης Καραγιάννης σκόραρε, με τη βοήθεια αμυντικού του Άγρα, μειώνοντας σε 3-4 ενώ στο 63’ ο ταλαντούχος Παναγιώτης Οικονομόπουλος διαμόρφωσε με ωραίο πλασέ το 4-4.

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Γ. Οικονομόπουλος, Δημητρίου, Μπαλαούρας, Λαγωνικάκος, Δωδέκατος, Δικαίος, Ηρ. Καραχάλιος, Π. Οικονομόπουλος, Πανταζής (90’ Μωραγιάννης), Καραγιάννης, Πετράκος (60’ Ι. Καραχάλιος).

TEΛΟΣ ΑΓΡΑΣ: Αλεξόπουλος, Αναστασόπουλος (60’ Σταθόπουλος), Γεωργόπουλος, Γεωργιόπουλος, Παπανδρεόπουλος, Αλεβίζος, Λυμπερόπουλος (80’ Αλεξανδρόπουλος), Ανδρώνης, Βέλλης, Μπολούν, Καραμπότσος.

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο δύσκολο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής η Καλαμάτα BC γνωρίζοντας την ήττα, με σκορ 81-51, από την πανίσχυρη και φιλόδοξη Μεγαρίδα, στο γήπεδο της Τέντας.

Μια ήττα που κρίνεται λογική και, για πολλούς, αναμενόμενη μιας και τις δυο ομάδες χωρίζουν πολλά σε επίπεδο ποιότητας, εμπειρίας και, κυρίως, χρηματικής δυνατότητας.

Ήττα που ωστόσο δεν μπορεί και δεν πρέπει να ανακόψει τη διάθεση και επιθυμία του καλαματιανού σωματείου αλλά και του κόσμου, που ήταν πολύς στη Τέντα, μιας και τα δεδομένα είναι εξ αρχής γνωστά υποχρεώνοντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ψάξει σε άλλα ματς τις νίκες που απαιτούνται για την παραμονή.

Το ματς δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Οι φιλοξενούμενοι, που διαθέτουν σπουδαίο ροστερ, έδειξαν από νωρίς τις «προθέσεις» τους φτιάχνοντας μια διαφορά που τους επέτρεψε να είναι σχετικά άνετοι.

Περιόρισαν τον Γκοντόπουλο, έπαιξαν εξαιρετική ομαδική άμυνα, ήλεγξαν τον ρυθμό και με τους Θέο, Μαλούκο, Ζακυνθινό να σκοράρουν συνολικά 57 πόντους πήραν το διπλό που τόσο ήθελαν.

Η Καλαμάτα BC από την άλλη δεν μπόρεσε να βρει επιθετικές λύσεις-μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ο Γιαννακόπουλος-αλλά και να κρατήσει χαμηλά τους φιλοξενούμενους, κάτι που έκανε μονάχα στη 2η περίοδο, χάνοντας από νωρίς την επαφή. Κάποιες φορές προσπάθησε να… επιστρέψει κατεβάζοντας τη διαφορά στους 10 αλλά εκεί τελείωναν τα πάντα.

Η διαφορά είναι, πρέπει να πούμε, λίγο πλασματική καθώς στα τελευταία λεπτά ο Αντώνης Κούτρης έδωσε χρόνο σε όλους τους αθλητές που βρίσκονταν στην αποστολή.